21 Kasım 2009 Cumartesi

Wilton Helâl Gıda Boyaları Ve ÜrünleriBu işlere başlamadan önce gıda boyalarının içinde ya da şeker hamurunun içinde dinimizce uygun olmayan maddelerin kullanılacağı aklıma bile gelmezdi. Ama işin içine girdikçe aslında kullandığımız vanilya da bile alkolun olabileceğini öğrendim.

İlk aldığım gıda boyası Wilton markaydı. Azıcık ingilizcemle tüketici servislerine domuz yağı ya da alkol olup olmadığını sordum ve kesinlikle kullanmadıklarını söylediler.Kosher sertifikasına sahip olduklarını söylediler ki bu sadece domuzla ilgili maddelerin kullanılmadığını gösteriyordu. Ama ayrıca Alkol de yok demişlerdi(gıda boyası için). Ben de buna istinaden güvenerek getirttim boya setini.

Epey kullandıktan sonra da kullanılan renklendiricilerin içinde de alkolle çözülmüş madde olabileceğini okudum( gıdaraporu.com). İçime sinmedi tabi kullandığım boyalar. Direkt olarak alkol yoktu ama alkolle çözülmiş madde varmıydı acaba? Bu sorular kafamı kurcalarken Türk markası olan Fo ya yöneldim. Fo markası gerçekten güzel ama ürünler çok büyük. 1 şişe gıda boyası bana 3-4 sene yetecek türden ama çoğunun son kullanımı 1-2 sene içinde bitiyor. Pastaneler için avantajlı. Ama evde birşeyler yapan benim için çok fazla. Şişeler yarıya gelmeden son kullanım tarihi bittiği için çöpe gitmeye başladı. Ayrıca mavi tonunu ne yaparsam yapayım açık mavi elde edemedim. Turkuaz oluyor sadece...

Bu nedenlerden dolayı tekrar helal olan yabancı gıda boyası arayışlarına girdim. Arama sonuçlarım beni hep Malezyadaki bloglara veya sitelere yöneltti.Malezya İslamı en güzel yaşayan ülkelerden birisi. Helal haram ayrımına çok dikkat ediyorlar. Orda da şeker hamurlu pasta vs.. bizim ülkemizde olduğu gibi çok revaçta.

Araştırmalarım sonucunda Witonun 17 renginin helal olduğunu birkaç Malay sitesinde okudum. En sonunda da bu sertifikayı buldum. IFANCA Amerikadaki helal ürünleri inceleyen ve onay veren bir kuruluş anladığım kadarıyla. Bu sertifika da onlara ait. İçime sinerek bu ürünlerin siparişini verebilirim diye düşünüyorum.

Aslında istediğim ürünler wilton değil americolor marka gıda boyaları. Americolorun sitesine attığım mailde de kosher sertifikası sahibi oldukları ve hiçbir ürünlerinde domuz ya da katkı maddelerinin olmadığını yazmışlar. ama alkolden bahsetmemişler. Ondan da içime sinecek bir sonuç alamadım doğrusu.

Biz müslüman bir ülkeyiz ve burda yaşayan insanlar neyin içinde ne olduğunu bilme hakkına sahipler. İsteyen alkollü gıda tüketir isteyen tüketmez ama bunun bilinmesi şart. Üreticilerin bu konuya yeterince ilgi göstermediklerini düşünüyorum. Halbuki helal sertifiları olsa belki yapmış oldukları satışları ikiye katlayacaklar.

Aslında her sene helal gıdalarla ilgili konferans düzenleniyor. Bunlar da güzel gelişmeler. Birşeyler yapılmaya başlandı en azından diye çok mutluyum.

Sizin de bu konuda fikriniz ya da eklemek istediğiniz birşeyler varsa ya da yanlış yazdığım atladığım birşey varsa lütfen paylaşın. Bu konu çok önemli ve hepimiz bu sorumluluğun bilincinde olmalıyız.

Evde üreten bayanlara ya da pastanelere faydalı bir yazı olur umarım.

Resmi ne yaptıysam büyük halini kopyalayamadım. Üzerine tıklayınca büyüyor ama ben yine de ürünleri buraya yazıyorum. İşte helâl sertifikalı ürünler;

Wilton Helal Sertifikalı ürünler

lemon yellow
golden yellow
orange
pink
ivory
christmas red
sky blue
royal blue
leaf green
kelly green
creamy peach
black
brown
no taste red
red red
violet
rose icing


gıda boyaları haricinde;

meringue powder
piping gel
gum tex
glycerine(eczanelerde satılan gliserinlere güvenmeyin bitkisel yazmasına dikkat edin)
glucose
color flow mix
cake release
 
designed by GeCe for only Karamelam